V neděli 28. října 2018 jsme společně oslavili významný den naší státnosti,100. výročí republiky. Po slavnostní mši svaté v kostele sv. Petra a Pavla se vydal průvod do ulic města. V čele jelo banderium. Na dvou koních se hrdě nesli jezdci v našich krojích, uprostřed pak jeden jezdec v kroji orelském. Za nimi šel král letošní jízdy králů a zástupci hodové chasy v krojích. Následovali je zástupci města, členové Sokola se svými prapory, hasiči ve slavnostních uniformách a za nimi asi stovka našich občanů.
V průvodu vlála vlajka česká, slovenská i kunovská. Za zvuku zvonů jsme uctili památku našich 69 legionářů, k jejichž pamětní desce na budově staré školy položil věneček král letošní jízdy králů, Adam Škrášek. Všichni legionáři se po skončení války a sibiřské anabázi vrátili domů, kromě dvou, Martina Pomykala a Františka Kostrůnka. Věneček k jejich pamětním deskám položil letošní stárek, Adam Joura. Společně jsme uctili památku 115 mladých mužů, kteří v průběhu válečných let až do 28. října 1918 padli za naši svobodu v I. světové válce.
Sklonili jsme se také před osobností, jakou byl T. G. Masaryk, náš první prezident, který se zasloužil o vznik našeho státu, u jeho pamětní desky, která je umístěna na budově radnice. Řadu let byla ukryta na ZŠ Červená cesta. Nechala jsem ji umístit na budovu radnice, protože si Masaryka hluboce vážím, ctím jeho odkaz a ve svém poslání starostky města jsem se vždy řídila jeho myšlenkami. Stejně jako první starosta samostatných, svobodných Kunovic, Jiří Deml, který umístil Masarykovu bustu v prvním patře radnice.
Tomáš Garrigue Masaryk se zasloužil o vznik našeho demokratického státu. Myšlenky našeho prvního prezidenta jsou stále aktuální. Sto let jsme se učili demokracii, o které T. G. Masaryk říkal, že je úsilím proti nadpráví, proti násilnosti. V průběhu let jsme několikrát o demokracii přišli a zažívali jsme totalitní režimy. Po sametové revoluci jsme věřili, že se k nám opět demokracie vrátila, že pravda zvítězila nad lží a nenávistí.
Ale stále se demokracii učíme. Podle T. G. Masaryka demokracie není panování, nýbrž práce k zabezpečení spravedlnosti. A spravedlnost je matematika humanity. Říkal, že demokracie pravá spočívá v mravnosti. Vyzýval nás, abychom dělali konečně politiku rozumnou a poctivou. A já bych si moc přála, aby všichni, kdo budou stát v čele kunovské radnice, vždy dělali politiku rozumnou a poctivou pro blaho města a jeho občanů.
Od radnice šel průvod doprovázen zpěvem mužského sboru po ulici Panské až na začátek ulice Na Záhonech, kde jsme zasadili dvě lípy republiky a současně odhalili II. zastavení Básnické stezky. S myšlenou vzniku Básnické stezky přišla před časem paní Lenka Karhanová, která nás zde přivítala. Nápad se mi líbil, vytvořili jsme projekt a požádali jsme o dotaci z Fondu Mikroprojektů přeshraniční spolupráce. Byli jsme úspěšní a dotaci máme přislíbenou. Děkuji všem, kdo se na přípravě projektu podíleli, Ing. Evě Mrkvové, Ing. Lence Otépkové, Jitce Raclavské, firmě Florstyl, která projekt realizuje, Ing. Blance Cmajdálkové i Ing. Milanu Valouchovi. Díky nim všem se sen stal skutečností.
Věřím, že Básnická stezka poučí, obohatí a pozvedne ducha všem, kdo jí bude procházet. Je známo, že Cyril a Metoděj tvořili společně a jejich posláním bylo spojení Západu a Východu. Hlásali, abychom všichni jedno byli. A já bych si to také moc přála, proto jsme společně s panem starostou slovenské obce Lubiny, Martinem Beňatinským, zasadili jednu lípu směrem východním a jednu směrem na západ a odhalili desku na kameni s úryvkem předmluvy sv. konstantina k evangeliu, kterou posvětil duchovní správce naší farnosti P. Jaroslav Polách. Celou slavnost jsme ukončili v Areálu jízdy králů přípitkem, který pronesl pan místostarosta Pavel Vardan. Písněmi nás doprovodil Mužský sbor z Kunovic, Tetičky a cimbálová muzika Lintava. Na samý závěr zazpívala Magdaléna Křížová Modlitbu pro Martu. Děkuji všem, kdo se této oslavy 100. výročí republiky zúčastnili.
Věřím, stejně jako T.G. Masaryk, že pravda zvítězí!
Ivana Majíčková