
XIX. ples města Kunovice, který se uskutečnil v sobotu 16. ledna 2016 v nedávno zrekonstruované kunovické sportovní hale, byl prvním z celé série kulturně-společenských akcí, jimiž město Kunovice oslaví 820. výročí první písemné zmínky o Kunovicích (13. 1. 1196 daroval kníže Břetislav listinou sepsanou v Kunovicích ves Žerákovice olomouckému klášteru sv. Štěpána). Letošní ples se tedy nesl v poněkud historizujícím duchu, ovšem v náležitě rozverné podobě k podobným akcím náležející.
U vchodu do opravené haly vítali hosty kromě starostky Ivany Majíčkové a místostarosty Pavla Vardana také dvě pážata, která byla průvodci celého večera. V úvodu plesového večera po slavnostním přivítání uvedli představitelé města na veřejnost novou obrazovou publikaci nazvanou Kunovice. „Jedná se o krátkou obrazovou procházku městem Kunovice, při které čtenář najde řadu fotografií z různých částí Kunovic vzniklých při nejrůznějších příležitostech. Cílem bylo ukázat naše město takové, jaké je a byla jsem až překvapená, jak jsou Kunovice pěkné,“ řekla při této malé slavnosti tajemnice městského úřadu Helena Vajdíková, v jejíž gesci kniha vznikala.
Po úvodních slavnostních slovech přišla ke slovu hudba, tanec a zábava. Na parketu v hlavním sále provázel tanečníky osvědčený Plesový orchestr Coppelia Zlín, který se na pódiu střídal s DJ Jaroslavem Grunou, jenž ze svého hudebního archivu vybíral převážně starší skladby let 60. Parket se rychle zaplnil a zábava běžela plným proudem. V přísálí hrál melodie věčně zelené Swing Band Kroměříž a i zde, kde se dalo při hudební produkci nerušeně hovořit, se tančilo a o dobrou zábavu nebyla nouze.
Plesovou zábavu zpestřily svými vystoupeními dvě taneční skupiny zcela odlišných žánrů. Skupina historických a scénických tanců Vere Gratia předvedla ukázky tanců vyjadřujících dvorskou taneční kulturu vrcholného středověku, pozdního středověku a období renesance. Tanečníci ve skvělých dobových kostýmech vytvořili dokonalou iluzi časů dávno minulých a přiblížili atmosféru života vznešené společnosti na hradech a zámcích. Taneční skupina Kaliyon přinesla svými vystoupeními ukázky kultury orientu a předvedla umění tamních břišních tanečnic včetně vystoupení, které bylo na loňském mistrovství světa oceněno prvním místem ve své kategorii.
A protože ples nemusí být nutně pouze zábava, mohli si návštěvníci ve vestibulu prohlédnout unikátní materiál: rozsáhlý rodokmen jednoho z posledních pánů z Kunovic Jana Jetřicha, syna Jana Bernarta z Kunovic. Ten byl po bitvě na Bílé hoře nucen emigrovat, veškeré majetky propadl císaři a páni z Kunovic se již domů nikdy nevrátili. Jan Jetřich se narodil za hranicemi českého království, stal se velmi významným úředníkem a v roce 1684 byl císařem povýšen na říšského hraběte. Prostřednictvím jeho dvou dcer Juliany Luisy a Charlote Amalie se v následujících generacích páni z Kunovic stali příbuznými s celou řadou šlechtických i panovnických rodů v Evropě, přičemž tento stav trvá dodnes. Všechna fakta a příbuzenské vztahy jsou zachyceny na velkém panelu, který poutal zaslouženou pozornost návštěvníků letošního plesu města Kunovice.
Součástí každého správného plesu je tombola a ani v Kunovicích tomu nebývá jinak. Zájem o lístky je vždy veliký a půlnoční vydávání výher patří jednomu z vrcholů plesového večera.
Devatenáctý ples města Kunovice se opět vydařil.