Ženský pěvecký sbor Tetičky vznikl v Kunovicích počátkem roku 2005. Myšlenka na jeho ustavení však byla o něco starší. Zazněla z úst Antonie Štěrbové při zájezdu důchodců na Pálavu v červnu 2004. Oslovila kamarádky a známé důchodového věku. Sešly se při zhotovování růží na tradiční Jízdu králů. Zanotovaly si svatební písně formované v kapitolách Pentlení nevěsty, Házení do koláče a Vození šatů. S tímto pořadem se poprvé představily při 10. března 2005 na schůzi důchodců. V pátek 18.března 2005 byly pozvány k účinkování při slavnostním ceremoniálu předání Ceny Rudolfa II. Ve víceúčelové hale v Kunovicích. To už je veřejnost vzala uznale na vědomí. Prvním výjezdním místem se staly Vnorovy na Zpívání starších žen.

teticky1

Repertoárový list Tetiček je rozsáhlý z celého Slovácka. Rády si zazpívají i jiné blízké žánry.
V Kunovicích zpívaly při každém významnější folklorní či památeční události jako fašank, Den matek, Jízda králů, hody,  Kateřinská zábava, Vánoční zpívání, setkání důchodců a podobně.
Rok 2006 zaznamenaly Tetičky dvojnásobné ocenění.
Byly pozvány 1. května jako hosté k účasti na beskydskou mezinárodní přehlídku regionálních pěveckých sborů a souboru Zlatý klas v Zebrzydowicich v Polsku. Spolu s mužským sborem zde zaznělo celkem 21 písniček.

teticky3

Další poctou a uznáním byla účast na 61. mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici v sobotu 24.6.2006, kde opět spolu s mužským sborem zpívaly ve skanzenu v pořadu Muzeum vivum od 11 do 19 hodin. Intermezzem bylo zpívání na podiu strážnického náměstí během slavnostního průvodu. O posluchače ne byla nouze, stejně tak o fotografy, filmaře, televizní štáb režiséra Rychlíka.
K velkým událostem patřily Slovácké slavnosti vína v Uh.Hradišti v sobotu 9. září 2006. Spolu s mužskými sbory z Kunovic a Hradčovic zpívaly nejen příhodnou Burčák lahodný je.
Rok 2007 znamenal další koncerty i mimo mikroregion. Bylo to třeba v květnu v Buchlovicích na tradičních Koseckých písních, v září ve Valticích při Kácení máje. Kvarteto zpěvaček vystoupilo 17. listopadu 2007 ve Stupavě na Slovensku při příležitosti oslav 85. výročí založení Slováckého krúžku v Bratislavě.

teticky2

Posledním výjezdním místem roku byla Ostrožská Lhota při Mikulášském zpívání.
Tetičky mají i svoj e vnitřní radosti. Schází se jednou týdně. Je jich 14. Rády si připomínají při společných besedách svátky či výročí narození jednotlivých členek. Scházejí se čas od času podle poptřeby i s mužským sborem při nácviku společných písní zejména před fašankem, hodami a vánočními svátky.

 

Kontakt

Ludmila Turčinková

Na Rynku 348, 686 04 Kunovice

Tel.: 724 240 963