Tradice letecké výroby v Kunovicích

Město Kunovice je už několik desetiletí neodmyslitelně spojeno s letectvím. V polovině 30. let 20. století zde vznikl letecký závod jako pobočka továrny Avia. Během druhé světové války letecký závod sloužil k opravám letadel, po válce se tu dokonce vyráběly sportovní automobily. K nejznámějším a nejúspěšnějším letounům, které se konstruovaly či vyráběly přímo v Kunovicích, patří větroň L-13 Blaník, dále motorová letadla L-200 Morava, proudový cvičný letoun L-29 Delfín, zemědělský Z-37 Čmelák či dopravní letoun L-410 Turbolet. Plánovaná byla i výroba velkého dopravního letadla L-610 a v současné době myšlenky na obnovu tohoto letounu znovu ožívají. Po období stagnace se tradice výroby legendární L-410 v Kunovicích vrátila pod hlavičkou společnosti Aircraft Industries.

LETECKÉ MUZEUM V KUNOVICÍCH

Jedna z významných sbírek letecké techniky v České republice. Expozice dokumentuje leteckou historii a leteckou výrobu, která dodnes hraje významnou roli na východní Moravě. Sbírka obsahuje vojenské, sportovní a dopravní letouny (včetně salónních verzí) a další leteckou techniku. V expozici je několik skutečně unikátních letounů, prototypů a letounů se zajímavou historií, které nikde jinde než v Kunovicích nenaleznete včetně exvládního speciálu Tupolev TU-154M „Naganský expres“, který v roce 1998 přivezl z japonského Nagana slavnou olympijskou hokejovou výpravu do Prahy.

V pokladně si můžete zakoupit studené i teplé nápoje a vybrat si z široké nabídky leteckých suvenýrů. Bezhotovostní platba kartou je samozřejmostí.

Víte, že…

… v Leteckém muzeu v Kunovicích se můžete letadel dotknout a do některých se i podívat?

V Leteckém muzeu v Kunovicích nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se návštěvníci mohou podívat i do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Letecké muzeum v Kunovicích,
pobočka Slováckého aeroklubu Kunovice

Letecká 1383, 686 04 Kunovice
Pokladna: +420 728 410 274
E-mail: muzeum-kunovice@seznam.cz
Webové stránky: www.muzeum-kunovice.cz

PROVOZNÍ DOBA

DUBEN – ŘÍJEN

Od 1. dubna do 31. října – otevřeno denně včetně dnů volna a státních svátků

Duben – červen, září a říjen: 9:00 h – 12:00 a 12:30 – 17.00 h.

Poslední prohlídka je vždy 30 minut před ukončením návštěvní doby.

Červenec – srpen: 9:00 h – 20:00 h.

CENÍK

Možnost platby platební kartou.

PLNÉ VSTUPNÉ (dospělí): 90 Kč
ZLEVNĚNÉ VSTUPNÉ (viz slevy): 70 Kč

RODINNÉ VSTUPNÉ

• 1 dospělý + 1 dítě: 130 Kč
  • 1 dospělý + 2 děti: 180 Kč
  • 1 dospělý + 3 děti: 230 Kč
  • 2 dospělí +  1 dítě: 190 Kč
  • 2 dospělí +  2 děti: 250 Kč
  • 2 dospělí +  3 děti: 310 Kč

Platí pro děti 6–15 let. Každé další dítě zaplatí zlevněné vstupné.

SKUPINOVÉ VSTUPNÉ

• od 25 osob: 70 Kč / osoba
  • Školní zájezdy a hromadné výpravy nad 40 osob individuálně dle PŘEDBĚŽNÉ DOHODY – kontakt muzeum-kunovice@seznam.cz

VSTUPNÉ NA AKCE

• základní vstupné: 120 Kč
  • zlevněné vstupné: 80 Kč

SLUŽBY (POUZE PO PŘEDBĚŽNÉ DOHODĚ)

• Výklad a doprovod: 500 Kč (pouze pro skupiny od 10 do 25 osob!)
  • Vaše foto v kokpitu: 500 Kč / osoba
  • Svatební obřad: 5 000 Kč
  • Fotografování spol. akcí, fashion, svateb (mimo obřady), apod. 1 000 Kč
  • Fotografování v areálu a v přístupných exponátech zdarma.

SLEVY

sleva se poskytuje

• starobním důchodcům
  • žákům základních škol, učňům a studentům (řádné studium), po předložení příslušného dokladu o studiu
  • vojákům AČR, po předložení příslušného dokladu

ZDARMA

volný vstup mají

• děti do věku 6 let
  • členové Slováckého aeroklubu Kunovice po předložení platného členského průkazu
  • držitelé čestných vstupenek LMK po předložení platné celoroční vstupenky
  • novináři na služební cestě po předložení průkazu, řidiči hromadných zájezdů, dva členové doprovodu hromadné výpravy čítající více než 25 osob
  • držitelé průkazů ZTP
  • ZTP/P a jedna doprovázející osoba
  • pedagogický dozor při hromadných výpravách

Vstupenka do muzea je nepřenosná, platí k jednorázovému vstupu do expozice a na akce.

Ceny publikací a upomínkových předmětů jsou k dispozici u pokladny.

Odpovědná osoba: Martin Hrabec

Ceník platný od 16. 2. 2020

Na provozu Leteckého muzea se podílí spolu s městem Kunovice od února 2017 pobočný spolek „Letecké muzeum v Kunovicích, pobočka Slováckého aeroklubu Kunovice“, IČ: 05675171.