
Začátkem února informovalo Letecké muzeum v Kunovicích o tom, že posádka „Velkého přeletu“, jak byl přesun letounu TU-154M (OK-BYZ), jímž přiletěli před dvaceti lety hokejoví reprezentanti z olympijských her v Naganu, nazván, dosáhla na své pouti další důležité mety. Tím bylo vybudování zpevněného betonového stání v rámci rozšířené plochy muzea, kde najde „Naganský expres“ své definitivní stanoviště.
Finální umístění letounu je oproti původnímu plánu zásadně jiné právě díky vstřícnosti vedení města Kunovice, které navrhlo a schválilo větší rozšíření plochy muzea, než byl původní předpoklad, a navíc se také podílí na probíhající opravě a rozšíření oplocení areálu muzea. „Díky tomuto kroku bude „Naganský expres“ stát na mnohem prostornějším a důstojnějším místě a dojde i k novému rozmístění ostatních exponátů. Moc děkujeme vedení města Kunovice za toto rozhodnutí,“ pochvaluje si spolupráci s městem vedoucí kunovického Leteckého muzea Martin Hrabec.
První etapa montáží „Naganského expresu“ se chýlí ke zdárnému konci, zároveň i vrcholí přípravy na finální přesun na čestné místo v muzeu: „Zatím marně čekáme na pořádný holomráz, který potřebujeme k tomu, aby dostatečně vymrzla půda v muzeu a unesla čtyřicetitunový letoun,“ doplnil informace na začátku února Martin Hrabec. Mrazivé počasí ve druhé polovině měsíce přišlo jako na objednávku a „přistání“ Naganského expresu se s konečnou platností uskutečnilo v sobotu 3. března. Finální přesun opět zajistí tým z přepravní společnosti Universal Transport z Prahy pod vedením Martina Ludvíka, která realizovala přepravu letounu z Prahy-Kbel do Kunovic na podzim roku 2016.
Po umístění letounu na zpevněné stání budou v muzeu probíhat zemní práce (úprava terénu), uzavření areálu novým oplocením a činnost spojená s novým rozmístěním exponátů v rozšířeném areálu muzea, aby mohlo být muzeum pro veřejnost tradičně otevřeno 1. dubna.
Na samotném tupolevu budou i nadále probíhat dokončovací práce spočívající v připojení vnějších částí křídel, nýtování přechodových krytů a dodělávky exteriéru i interiéru. Další práce bude s umístěním vstupních a výstupních schodů a vytvoření zázemí u tohoto letadla. Po otevření muzea si návštěvníci budou moci letoun prohlédnout a „osahat“ zatím pouze zvenčí, ale jak slíbil Martin Hrabec, parta z Leteckého muzea bude stále usilovně pracovat na dokončení montáže letounu, aby byl zpřístupněn i jeho interiér pro veřejnost co nejdříve, a to už během letošní muzejní sezóny 2018.
red