Mnozí z obyvatel Kunovic jistě zaznamenali, že v první polovině března letošního roku došlo k pokácení všech dřevin před mateřskou školou v ulici Mládežnická.
K tomuto kroku město přistoupilo z několika důvodů. Dva stromy, lípa a borovice, byly pokáceny z důvodu rekonstrukce stávajících chodníků, které v této lokalitě zabezpečí bezbariérové řešení pěší dopravy, bezpečné přecházení pro chodce a osoby tělesně postižené, a v rámci kterých bude zbudováno nové parkoviště před mateřinkou.
Další stromy, borovice, kaštan a také ořešák u vstupu na dětské hřiště byly pokáceny z bezpečnostních důvodů. U borovice došlo v roce 2018, při budování čerpací stanice odpadních vod, k poškození kořenového systému, kaštan a ořešák byly ve velmi špatném zdravotním stavu. Stromy trpěly výrazným defektním (tlakovým) větvením na všech úrovních větvení, u některých větví již došlo ke zlomu.
U ořešáku byly viditelné známky probíhajících hnilobných procesů, které se během kácení plně potvrdily, stejně jako v případě pokáceného kaštanu. Prostor před školkou však bez zeleně nezůstane, ještě letos zde město vysadí nové stromy a keřové porosty.
Kácení rizikových dřevin letos neprobíhalo pouze v lokalitě u mateřské školy. Kácelo se i na sídlišti V Humnech, v ulici Panská u sportovní haly nebo v ulici Kamenná. Všechny odstraněné stromy byly
ve špatném zdravotním stavu, který u vybraných dřevin potvrdil také dendrologický posudek.
Přestože rozhodnout o odstranění konkrétního stromu, který plnil v dané lokalitě svou nenahraditelnou funkci, ať už biologickou nebo estetickou, není vždy jednoduché, považuje odbor správy majetku a životního prostředí, jako správce zeleně, vždy za prioritní zachování bezpečnosti
v okolí stromu. Zejména, vyskytuje-li se v okolí stromu zvýšený pohyb osob, nebo jako v případě ulice Mládežnická dokonce dětí.
Nejen přestárlý strom ve špatné kondici je rizikem. Svědčí o tom nehody na jiných místech naší republiky, kde měl pád stromu v centru města fatální následky. Odhalit však problém
u mohutného, zeleného a na prvního pohled prosperujícího stromu, není nikdy jednoduché. A ani oko odborníka, dendrologa, bez potřebných metod (např. tahových zkoušek) neodhalí problém stromu, zvláště pak je-li tento problém v kořenovém systému.
Děkujeme všem občanům za pochopení těchto nezbytných kroků a zároveň si dovolujeme informovat, že do roku 2020 proběhne v našem městě výsadba 268 ks nových dřevin jako náhrada za plošné kácení v korytě řeky Olšavy, související s budováním protipovodňových opatření.
Mgr. Monika Pančochová
referentka odboru správy majetku a životního prostředí