
Vážení čtenáři, dva roky uplynuly jako voda v Olšavě a opět srdečně zvu vás do města Kunovice na tradiční jízdu králů, která je pro svou jedinečnost zapsána v seznamu UNESCO jako součást nehmotného kulturního dědictví lidstva. Bohatý kulturní program bude probíhat už od pátku 20. května a vyvrcholí v neděli 22. května 2016.
Jízda králů v Kunovicích svou historií, charakterem a především doprovodným programem je výjimečná.
První písemná zmínka o konání Jízdy králů v Kunovicích pochází z roku 1892. Její kontinuita byla však několikrát přerušena nejprve oběma světovými válkami, nejela se v roce 1968, ani v době normalizace, kdy byly Kunovice součástí Uherského Hradiště. Po osamostatnění Kunovic se podařilo znovu navázat nitku této svébytné tradice v roce 1996 díky skupině místních nadšenců v čele s Antonínem Machálkem za významné podpory radnice, tehdy v čele se starostou Ing. Jiřím Demlem. Od té doby se koná každé dva roky a ta letošní je už jedenáctou v pořadí. Tento rituál se předává z generace na generaci. Charakter jízdy králů spočívá především v ustáleném scénáři, ale také ve specifickém zdobení koní, které možná také díky přerušení tradice nepodlehlo módním vlivům a zachovalo si svou autentičnost, která vychází z barevnosti našich krojů a je přísně střežena nejen hlavním organizátorem jízdy králů, Mgr. Milanem Staškem, ale i všemi tetičkami, které měsíce pilně pracovaly na výrobě tisíců papírových růží. Věřte, je to silný emocionální zážitek, když od Panského dvora vyjede průvod urostlých mladých mužů v krojích, hrdě se nesoucích na vyzdobených koních. Když pak ještě přidají vtipné, trefné a někdy i štiplavé vyvolávky, je to nepopsatelný zážitek nejen pro přímé účastníky a všechny obyvatele města, kteří jsou pyšní a hrdí na své tradice, ale i pro zúčastněné diváky ze široka daleka.
Než se však nedělním ránem ulicemi Kunovic rozezní neodmyslitelné volání „Hýlom, hýlom…….!“, bude tomu předcházet už od pátku proud doprovodných akcí, které samotnou jízdu králů budou doplňovat: vernisáže, koncerty, hudební i pěvecká vystoupení, besedy u cimbálu spojené se vzpomínáním na předchozí jízdy a jejich účastníky, soutěže ve střelbě i tanci verbuňku, dalšího nehmotného statku zapsaného na seznam UNESCO, košty i jarmark vína a také výjimečné sobotní Formanské odpoledne.
Právě v průběhu tohoto odpoledne všichni účastníci mohou obdivovat krásu tažných koní, kteří kdysi bývali neodmyslitelnými a nepostradatelnými pomocníky venkovského lidu a jsou jedněmi z hlavních aktérů jízdy králů.
Koně zapřažení v povozech, bryčkách i kočárech povezou bývalé krále i jezdce, účinkující sbory, pěvecké soubory, muziky i hosty a předvedou pestrobarevné, veselé a zpěvné defilé městem. Po něm i návštěvníkům nabídnou nevšední požitek z jízdy v dopravním prostředku, v němž náhle čas neprchá, ale volně plyne a okolí je vnímáno z nové perspektivy.
Přijedou dva zápřahy z hřebčince v Tlumačově, novinkou bude i mimořádně dlouhý žebřiňák z Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem, který bude tažen koňmi brabantskými, což jsou skutečně velká zvířata užívaná v oblasti Beneluxu. Bude to úžasná přehlídka mnoha plemen koní z celé naší republiky. I vy se můžete projet po skončení defilé povozy a kočáry a zažít tuto mimořádnou atmosféru.
Letos poprvé bude většina doprovodných akcí probíhat v novém Areálu Jízdy králů Kunovice, kde se snoubí současnost i tradice. V loňském roce se podařilo díky dotaci z Regionálního operačního programu Střední Morava ve výši téměř deseti milionu korun, revitalizovat někdejší Sokolské hřiště, které dnes slouží nejen k reprezentaci, popularizaci a propagaci této památky UNESCO a ke kulturním a sportovním akcím. Návštěvníci zde mohou najít stálou expozici jízdy králů, fotografickou připomínku předcházejících jízd, v klubovně mohou shlédnout videozáznamy jízd za poslední období a také se budou moci v neděli ráno podívat, jak se zdobí koně. Na stezce králů si děti budou moci vyzkoušet na ponících, jak jezdí králové. V nedělní odpoledne tu pro ně bude připravena řada her s královskou tématikou.
Největším a nejsilnějším zážitkem je pro mě okamžik, kdy rodiče krále svěřují svého syna pod ochranu pážat a celé družiny. Těším se také, jak nás budou vyvolávači častovat svými vyvolávkami.
A ještě jeden výjimečný zážitek pro vás organizátoři jízdy králů letos připravili. V neděli
v jednu hodinu odpoledne banderium, které tak, jak bývalo v historii zvykem, doprovodí vzácnou návštěvu v dobovém kočáru do kostela sv. Petra a Pavla, kde bude sloužena mše svatá za živé i zemřelé krále, jezdce a organizátory jízd králů v Kunovicích a také za pana Raymonda J. Snokhouse, honorálního kunzula České republiky v Texasu, Čechoameričana, držitele Řádu svatých Cyrila a Metoděje, který mu udělila Česká biskupská konference za propagaci české kultury v zahraničí a za podporu církve v ČR a USA na Velehradě v roce 2013. Pan Ray Snokhous se tolik těšil, že letos přijede na jízdu králů, protože pocházel z kovářské rodiny a ke koním měl od mládí blízko, ale už mu návštěva Kunovic nebyla umožněna. Zemřel 26. února 2016. Jeho žena Clarice Marik Snokhous, která je držitelkou stejného vyznamenání bude čestným hostem jízdy králů a spolu s paní Mildred Dokoupil z partnerského města West z Texasu. Po mši svaté budou tito vzácní hosté spolu s generálním vikářem olomoucké arcidiecéze Mons. Josefem Nuzíkem a proboštem Františkem Hanáčkem slavnostně přijati na radnici ve 14:00 hodin.
Věřím, že to bude nevšední zážitek, stejně jako celý jízdokrálový víkend, ve kterém můžete zažít neopakovatelné chvíle návratu do zašlých časů, pohody, dobré nálady i hlubokých emotivních zážitku.
Jízdou králů žije celé město a dokonce i klienti Domova pro zdravotně postižené na Bělince. Není divu, vždyť bydlí naproti domu krále a maminka letošního krále Adama, Martina Hlaváčová, o ně s láskou pečuje. Můžete se podívat, jak jízdu králů prožívají děti v tomto zařízení v neděli od 9:00 do 11:00 hodin.
Moc si přeji, aby nám vyšlo počasí.
Tož, dojděte na jízdu králů do Kunovic!