Držitel čestného praporu ÚV SPO ČSR
Držitel čestné stuhy starosty
Ústřední Hasičů Č, M a Sl.

Logo_1hasici maly_znak1

První organizovaná obrana člověka před požáry vznikla již ve středověkých válečných dobách, protože strategie války je zapalování objektů a vrhání zápalných prostředků na města a obytné objekty. Vlastní hasičská činnost byla povinností všech obyvatel. Velmi časté požáry trápívaly také obyvatele Kunovic, kdy padlo za oběť ohnivým plamenům mnoho obytných a hospodářských stavení. Třeba v roce 1803 při velkém požáru uhořelo 6 obyvatel Kunovic, v roce 1828 lehlo popelem 260 obytných domů. V roce 1880 Ve Strhanci lehlo popelem 10 domů, při likvidaci tohoto požáru již zasahovali také naši hasiči. Za oběť plamenům padl prý také kunovický zámek.
Dobrovolní hasiči z Kunovic údajně zasahovali již v roce 1873. Oficiálně byl sbor založen v roce 1874 a byl třetím v tehdejším okrese Uherské Hradiště a jedenáctý na Moravě. Dle archivů, ve vzpomínaném roce 1874 dobrovolní hasiči z Kunovic společně s hasiči Bílovic a Uherského Hradiště zasahovali při požáru obytných domů ve Starém Městě nebo Babicích. Kunovičtí hasiči také zasahovali v roce 1894, kdy po 3 dny sužovaly celé město Uherské Hradiště zničující plameny.
Mimo nebezpečí požáru Kunovicím hrozívalo nebezpečí záplav, největší byly v letech 1715, 1830, 1910, 1911, 1914, 1919 a naposledy v roce 1997. Při záplavách v roce 1910 zahynulo 6 občanů, 1919 jeden občan a škody dosahovaly výše několika miliónů.
Členové sboru dále zasahovali při záchraně osob při zřícení výrobní haly, při požárech v cihelně, několikrát při požáru vozidel či v garáži a také při požáru ve Slezanu. Při požáru kravína se vyváděl zdivočelý dobytek, hasil se železniční vagón či hořící les nebo také hájenka či chaty, také věž kostela a také dvakrát při požárech velkovýkrmny vepřů ZEVOS.
Spoluzakladatel sboru dobrovolných hasičů v Kunovicích byl kaplan p. František Martilík, pozdější farář v Hluku, který byl prvním starostou sboru. Prvním náčelníkem, neboli velitelem byl rolník Jan Hemel a prvním jednatelem Vincenc Pospíšil obecní tajemník. Dnes je starostou pan Zbyněk Vávra, velitelem zásahové jednotky Jíří Kohutič st..

Kontakt:
Sbor dobrovolných hasičů