HANDRLÁK Folklorní soubor písní a tanců
KUNOVICE-CZECH REPUBLIC
IČO: 266 45 351

Občanské sdružení HANDRLÁK
Jiří Lůčný, umělecký vedoucí a předseda o.s.
Osvobození 590
686 04 Kunovice
e-mail: jirilucny@seznam.cz
www.handrlak.coolnet.cz

HISTORIE A SOUČASNOST FOLKLORNÍHO SOUBORU PÍSNÍ A TANCŮ HANDRLÁK

Jméno HANDRLÁK si vzal soubor do svého názvu podle osoby, která chodila po slováckých dědinách, kde sbírala od lidí staré hadry. Za výměnu jim dávala porcelánové hrníčky nebo talířky.Původně se této osobě říkalo„hadrář“, od kterého časem vzniklo jméno „handrlák“.
Folklorní soubor písní tanců HANDRLÁK se ve své tvorbě snaží nalézat a oživovat téměř zapomenuté písně, tance, zvyky a obyčeje svého regionu. Usiluje o osobité ztvárnění slováckého folkloru, které by se svým výrazem nevzdávalo původního záměru lidových tvůrců.

handrlak6_0

Tance v jevištních úpravách odpovídají lidové tradici a charakteru národopisného regionu. Vycházejí z jednotlivých prvků i celků tanečních motivů vyjadřujících např. práci na poli, ale také lidovou zábavu, jako jsou vítání jara, fašank, velikonoční zvyky, dožínky, hody, vánoční koledování apod.
Folklorní soubor písní tanců HANDRLÁK ve svých vystoupeních rozdává radost, krásu našeho folkloru, odevzdává a uchovává um a moudrost našich předků.

handrlak11_0

V lidových krojích, které soubor využívá při svých vystoupeních, lze nalézt vyjádření bohatosti, až okázalosti, ale i skromnost a chudobu příslušného regionu.

Tanečníky doprovází vlastní cimbálová muzika, která je složena z těchto hudebních nástrojů: housle, cimbál, kontrabas, viola a klarinet. Vedoucím muziky je Jan Káčer.

Soubor úspěšně reprezentuje svůj kraj i město jak ve své vlasti (Mezinárodní folklorní festivaly: Strážnice, Červený Kostelec, Liptál, Luhačovice, Dolní Lomná, aj.), tak i v zahraničí. Písně a tance předvedl na mnoha festivalech v Polsku, Litvě, Rakousku, Slovensku, Maďarsku, Řecku, Německu, Turecku, Francii apod.

Folklorní soubor písní a tanců HANDRLÁK může pro Vás i pro Vaše přátele připravit vystoupení v délce 20 – 90 minut.